• Language:

Your search results

EIOF 2019 competition schedule

Friday February 8th, 2019

Alpine skiing
(All competitions except parallel races will be held at Jahorina)

February 9th

09:00 – 13:00 Unofficial training

February 10th

09:00 – 10:30 gym, training for girls and boys

11:00 – 12:30 gym, training for girls and boys

February 11th

08:30 – 10:00 Fireworks, training and warming

10:00 Giggling racing girls, first run

12:00 Girls race, second run

12 February

08:30 – 10:00 Slalom, training for girls

10:00 The giant slalom race, the first race

12:30 The giant slalom, the boy’s race, the second run

February 13th

08:30 – 10:00 Slalom, training and warming

10:00 Slalom race girls, first run

12:00 Slalom race girls, second run

February 14th

10:00 Slalom, a boy’s race, the first ride

12:30 Slalom, boys’ race, second run

15:00 – 20:00 Training (parallel), girls

February 15th

09:00 – 11:00 Mixed parallel competition (Bjelašnica)

Biathlon
(Competitions are held at the court yard)

February 9th

09:00 – 13:00 Unofficial training

February 10th

10:00 – 12:00 Unofficial training for boys

13:00 – 15:00 Unofficial training for girls

February 11th

10:00 – 12:00 Official Training for Boys

13:00 – 15:00 Official training for girls

12 February

10:00 – 11:30 Sprint for boys at 7.5 kilometers

13:00 – 14:00 Sprint for girls at 6 kilometers

February 13th

10:00 – 11:30 Singles for 12.5 kilometers

13:30 – 14:30 Individually for girls 10 kilometers

February 14th

09:30 – 11:30 Official training of mixed relay

February 15th

10:00 – 12:00 Mixed Relay (2 × 7.5 kilometers boys and 2 × 6 kilometers of girls)

Carling
(All competitions are held at the Peki Hall)

February 10th

11:00 – 13:15 Training

14:15 – 15:45 Training

February 11th

08:30 United Kingdom – Austria, Hungary – Turkey, Russia – Czech Republic

12:00 Norway – Croatia, Poland – Switzerland, Slovenia – Germany

15:30 Russia – Turkey, Austria – Czech Republic, Great Britain – Denmark

19:00 Slovenia – Switzerland, Croatia – Germany, Norway – Italy

12 February

09:30 Turkey – Denmark, United Kingdom – Hungary, Austria – Russia

13:30 Switzerland – Italy, Norway – Poland, Croatia – Slovenia

17:00 Czech Republic – Hungary, Russia – Denmark, Turkey – Great Britain

February 13th

08:30 Germany – Poland, Slovenia – Italy, Switzerland – Norway

12:00 Austria – Turkey, Czech Republic – United Kingdom, Denmark – Hungary

15:30 Croatia – Switzerland, Germany – Norway, Italy – Poland

19:00 Hungary – Russia, Denmark – Austria, Czech Republic – Turkey.

February 14th

09:30 Poland – Slovenia, Italy – Croatia, Germany – Switzerland

13:30 Denmark – Czech Republic, United Kingdom – Russia, Hungary – Austria

17:00 Italy – Germany, Norway – Slovenia, Poland – Croatia

February 15th

09:00 Semifinal matches

13:30 Finals, a bronze medal match

Compare Listings